Week ending 21 October

The last week of the season started with the ladies final get-together.    Four holes of the course were played in reverse order and only June Clark coped well but with a quiz and bingo and a fish supper everyone went home happy.     On Thursday the seniors played their final 9 hole stableford.   The winner on the day was Teresa Gannon with 20 points.   The Seniors Tray for the best eight scores over the season was won by Barry Clark and the Eclectic, which has run through the season, was won by Ian Sloan.   The juniors wrapped up their season on Saturday competing for the Babie Douglas Trophy.    The winner was Ben Bisset (24) 56, runner-up was Lorne Leggat (17) 66 and third was Thomas Dingwall (15) 70.    Ben's amazing score knocked three strokes off his handicap and that was enough to see him win the Most Improved Junior trophy.   Ben also won the Cameron Cup for the best medals through the season.   The junior Match Play Trophy went to Thomas Dingwall.    On Sunday, everyone competed for the Pat Smith Trophy.   The winner was Dougie Burns (20) 40pts bih, the runner-up was Charles Legge (16) 40pts and third was Thomas Dingwall (15) also 40 points but losing out on countback.   The most improved lady for the year was June Clark.

  
Final trophy winners Ben Bisset and Dougie Burns


*********************
Week ending 14 October

On Monday the ladies played a fun 9 hole bogey competition and Teresa Gannon and Heather Bantick both finished all square.   On Thursday the seniors combined a discussion on the new rules with a putting competition and six holes of golf.   The putting was won by Dougie Burns and Tom Christie with 18 putts, the golf was won by Richard Millson with 14 pts.   At the weekend, the ladies and men both had a nine hole stableford competition.    The ladies played for the Robinson Tray.   The winner was Heather Bantick (21) 18 pts, runner-up was Susan Swinden (17) 16pts and third was Jean Gordon (24) 14pts.   The men played for the Bob Douglas Trophy.   The winner was Dougie Burns (20) 19pts, runner-up was Ian Murray ((16) 18pts and third was John Dingwall (14) 17pts.

Heather Bantick with Robinson Tray   Dougie Burns with Bob Douglas Trophy
Heather Bantick with the Robinson Tray and Dougie Burns with the Bob Douglas Trophy


*******************
Week ending 7 October

On Thursday, the seniors made a day of golf playing nine holes in the morning, enjoying soup and sandwiches then playing another nine holes on an eclectic basis.   Three players finished with 26 points but the winner on countback was Helen Gillies.      The seniors matchplay was also completed this week with David Carrott and Meg Smith beating Ian Sloan and Eliz Sloan in the final.     On Sunday, the men and ladies played their October medals.   The men played in the morning in very tricky windy conditions.   The winner was Ian Sloan (13) 71, runner-up was Ian Morris (29)79 and the rest are best forgotten.    The ladies played in the afternoon in the same windy conditions with a touch of rain as well and all competitors buffered!     The winner was Heather Bantick (21) 68, runner-up was Susan Swinden (17) 70 and third was Margaret Smith (22) 72bih.     This is the last medal of the season and the Greenkeepers Cup for the best four medals went to Kevin Strathdee, the ladies silver medal went to Susan Swinden and the ladies bronze medal went to June Clark.


***********************
Week ending 30 September

On Tuesday the seniors special was a 2 club competition won by Johnny Petrolini with 18 pts.   A few  seniors braved the heavy rain on Thursday for the weekly 9 hole stableford, which was won by Allan Bantick with 20 pts.   On Saturday, our final Open of the season was a ladies 3 ball team event.   In very tricky windy conditions, the winners with a score of 130 were Abernethy ladies June Clark, Alison Mitchell and Sue Philpott;  runners-up were the Inverness ladies with 135 Sally Rowan , June Nichol and Ann Cranston and third were the Forres ladies with 140bih Doreen McCaig, Joan Cooper and Val McMurdo.   The men completed the week's competitions playing for the Rosebowl.    The runaway winner was Alex Donald (12) with a net 61, runner-up was Dougie Burns (21) 65 and third was Malcolm McCreath (13) 67.   The two singles match play competitions were also completed this week.   Alex Donald won the Cumming Cup beating John Dingwall in the final and June Clark won the Malcolm Salver beating Alison McLean in the final.

ladies 3 ball open winners   Alex Donald with the Rosebowl
June Clark, Alison Mitchell, Sue Philpott, Ladies Open winners and  Alex Donald with the Rosebowl

************************
Week ending 23 September

This has been Teresa Gannon's week.     On Monday, she won the last of the Pauline's Trophy series, on Friday she won the Cairngorm Quaich and on Saturday she won the Frame Trophy.    The final 9 hole stableford counting towards Pauline's Trophy was played on Monday.   The winner was Teresa Gannon with 18 points, runner-up was Eliz Sloan with 16 pts and third was Heather Bantick with 15 pts.    The trophy goes to the winner over the four rounds on an eclectic basis who was Margaret Smith with 27 pts, runner-up was June Clark with 25 pts and third was Teresa Gannon with 24 pts.    On Thursday the seniors weekly 9 hole stableford was played in very windy conditions resulting in much lower scores than usual.   The winner was June Clark with 16 pts.     On Saturday, the over 50s competed for the Frame Trophy.   This popular competition attracted a large number of members willing to admit to being over 50.    It was won by Teresa Gannon (33) 64, runner-up was Jean Gordon (24) 68 and third was Dougie Burns (21) 69.    Several match play competitions have now reached a conclusion.     The Bantick Trophies (mixed foursomes) were won by Alex Donald and Jean Gordon beating John Lilley and Sue Philpott in the final.    The Grantown Shield (men's foursomes) was won by John Swinden and Ian Sloan beating Jim O'Hara and Ian Murray in the final.   The Mitchell Shield (men's 4 ball better ball) was won by Alex Donald and Charles Legge beating Gareth Smith and John Lilley in the final and the Cairngorm Quaich (ladies foursomes) was won by Teresa Gannon and Heather Bantick beating Pamela MacLeod and Helen Fraser in the final.

Margaret Smith with Pauline's Trophy    Teresa Gannon with the Frame Trophy
Margaret Smith with Paulines Trophy and Teresa Gannon with the Frame Trophy


Alex Donald winner of the Bantick Trophies with Jean Gordon and the Mitchell Shield with Charles Legge

***********************
Week ending 16 September

The ladies started the week's competitions with an Extra Medal.   This was won by June Clark (22) 71, runner-up was Margaret Smith (22) 76 and third was Heather Bantick (21) 77.   On Wednesday, we played our mid-month 9 hole stableford.   The winner was Richard Millson (23) 20 points, runner-up was Michael Wight (15) 19 pts bih and third was Sarah Millson (36) 19 pts.    This was the final competition in this series and the overall winner on an eclectic basis was Richard Millson with 25 pts, in second place was John Lilley with 23 pts beating third placed Dougie Burns on countback.   On Thursday, the seniors weekly 9 hole stableford was won by Helen Gillies with 24 points.    On Saturday, the ladies took themselves off to Tarland for a very enjoyable outing.   The winner of the Outing Competition was Helen Fraser.   On Sunday, everyone was in action for the Fowler Cup.    The runaway winner shooting a gross par was Kevin Strathdee (8) with 44 points, runner-up with a very good score of 40 pts was Jim O'Hara (16) and third was Dougie Burns (21) with 38 pts.


Kevin Strathdee with the Fowler Cup


**********************
Week ending 9 September

The ladies' Monday competition was a putting competition won by Alison McLean.   The seniors weekly 9 hole stableford was won by Helen Gillies with 21 pts.   On Saturday, the ladies competed for the Mustard Trophy.   The winner was Teresa Gannon (35) 68.    This was Teresa's first trophy win at the club and earned her a two stroke cut in her handicap.    Runner-up was Linda Gillies (30) 72 bih and third was Heather Bantick (21) 72.   The ladies appreciated the sponsorship provided by Michael Mustard in remembrance of George Mustard, his father, who presented the trophy to the ladies section.   On Sunday, the men competed for the Grey House Cup.    This trophy is sponsored by the Bloomfields, owners of The Grey House.     The winner of the trophy was John Lilley (18) 38 pts bih.   John also won the longest drive prize.   Runner-up was Kevin Strathdee (8) 38 pts.   Kevin also won the nearest the pin prize (but did not manage a two!).   Third place went on countback to Malcolm McCreath (13) 33 pts.

  
Weekend winners - Teresa Gannon with the Mustard Trophy and John Lilley receiving the Grey House Cup from Celia Bloomfield

*********************
Week ending 2 September

The ladies started and ended this weeks competitions.    On Monday, they played the third round of Pauline's Trophy.   This 9 hole stableford was won by Margaret Smith, runner-up was Jean Gordon and third was Sarah Millson.   All three ladies had 19 points but fortunately the computer can sort the order based on countback.     The seniors special on Tuesday was a Hidden Holes won by Bruce Davies who had 13 pts left after removing three holes.    The normal 9 hole stableford on Thursday was won by Drew Durrand with 20 pts.    Medals were played on Sunday.   In the morning, the men's medal was won by John Swinden (19) 69, runner-up was Dougie Burns (20) 72 and third was John Lilley (18) 75.  Finally, in the afternoon. the ladies medal was won by Susan Swinden (17) 68, runner-up was June Clark (22) 71 and third was Linda Gillies (32) 79.


********************
Week ending 26 August

The ladies August extra medal was played on Monday.    Jenny Thomas (35) won the competition with a excellent 63 and a two stroke cut to her handicap.   Runner-up was Margaret Smith (22) 72 and third was Heather Bantick(21) 73bih.   The seniors weekly 9 hole stableford on Thursday was very competitive with 4 players scoring 20pts but the winner on countback was Celia Bloomfield.   On Sunday, we played the Louise Mixed Foursomes Open, played in memory of Louise Mearns.      Louise's extended family were well represented in the field, including cousins from Australia.    The family members did not win the competition but grandson Kyle featured in the prizes.    The scratch prize went to Mike and Kate Bartlett of Tain.     Winners of the Louise Shields were James and Debbie Grant with a net 68bih, runners-up were Brian and Lynn Gilchrist of Inverness with 68, third were Kyle Mackenzie and Ann Rae with 69.5 and fourth were Robert Stewart and Karen Bissell of Torvean with 72.

Louise winners
A happy Debbie and James Grant with the Louise Shields



********************
Week ending 19 August

On Monday, the ladies played the third and final round of their Eclectic Shield.    Although Linda Gillies and Heather Bantick scored well in the final round to finish with net 68.3 they were joint runners-up behind the winner Jane Kerr with a net 65.5.   On Wednesday, we played our August mid-month 9 hole stableford.   The winner with 16 points was Steve Gannon, runner-up with 15 pts bih was Richard Millson and third with 15 pts was Bob Wheatley.   The seniors weekly 9 hole stableford on Thursday was won by Allan Bantick with 21 Points.   On Sunday, we all competed for the Laing Trophy.   The softer conditions resulted in a high scoring competition won by Eliz Sloan (20) 43 pts, runner-up was Heather Bantick (22) 42 pts bih and third was Ian Murray (16) 42 pts.

  
This weeks trophy winners Jane Kerr with the Eclectic Shield and Eliz Sloan with the Laing Trophy

 
********************
Week ending 12 August

The ladies started the week with their August medal.The winner was June Clark (24) 70; runner-up was Margaret Smith (22) 76 and third was Jenny Thomas (35) 78.    The seniors weekly 9 hole stableford was won by Barry Clark with an amazing 29 points and a large handicap cut!      On Friday the Family Texas Scramble was won by the Gannon family although the real winners were the BBQ chefs Sergio and Jose Pita.     We completed the week's competitions on Sunday with the Gents Open.    The scratch trophy went to James Grant with 75 and the competition was won by his son Bruce Grant (8) 66.   In a close competition the other prizes went to Steve Auld of Strathlene (12) 67; Finlay Leggat of Abernethy (10) 68bih and Thomas Dingall of Stonehaven (15) 68.


Bruce Grant (winner) and James Grant (scratch winner) of the Gents Open

*******************
Week ending 5 August

The ladies played their July Extra Medal on Monday.   The winner was Susan Swinden (17) 72; runner-up was Fiona McLaren (17) 74 and third was Jean Gordon (24) 75.    On Thursday, the seniors weekly 9 hole stableford was won by Helen Fraser with 21 points.    The Ladies Open was played on Saturday.   The competition was won by Heather Bantick (23) 66 net, runner-up was Jan Filshie of Kingussie (24) 69 and third was Jean Gordon (24) 69.   The scratch trophy went to Susan Swinden with a gross 93.   The men rounded off the week's competitions on Sunday with their August medal.   The winner was John Dingwall (15) 69, runner-up was Kevin Strathdee (8) 71 and third was Allan Bantick (11) 71.


Susan Swinden (scratch) and Heather Bantick winner of the Ladies Open

******************
Week ending 29 July

The ladies started the week's competitions with a 9 hole 2 club competition, which was won by Sarah Millson.   The seniors weekly 9 hole stableford was won by Jenny Thomas with 19 points.      Taking advantage of the sunshine and the school holidays the juniors managed to play two trophy competitions during the week.    The MacLeod Cup, played over 18 holes was won by Thomas Dingwall (16) 62, runner-up was Michael Toal (26) 66 and third was Lorne Leggat (17) 68.   The Humber Glover trophy, played over 9 holes was also won by Thomas Dingwall with a net 38, runner-up was Luke Dingwall ((50) 41 and third was Ernie Smith (54) 44.


Thomas Dingwall with his two trophies

The men were in action on Saturday when they welcomed the team from Dalmeny for the return fixture.   Having managed a draw at Dalmeny, home advantage did not help and our men lost 3-2.  On Sunday, we played an Open Texas Scramble.     This time home advantage did help.   The winners were Drew Durrand, Sue Philpott, Sergio Pita and Linda Renton with a net 52.1, runners-up were Alex Donald, Charles Legge, Sheena Hendrie and Gordon Donald with 55.2 and third were the Dalmeny team of Jamie Ferguson, Kevin Ferguson and Wullie Ruffle and home player Dougie Burns with 56.5.


Open Texas Scramble winners Drew Durrand, Sue Philpott, Linda Renton and Sergio Pita

****************
Week ending 22 July

The ladies started the week with a fun yellow ball competition that was won by the team of Heather Bantick, Celia Bloomfield and Pamela MacLeod.    The serious golf started on Thursday when the seniors travelled to Torvean for their annual outing and the juniors played the first round of their championship.
The Seniors outing was played in sunshine this year and the winner on countback with 43 points was Ann Rae, runner-up was Jenny Thomas with 43 points and third was Mike Wright with 38 points.


Ann Rae receives the Seniors Outing Decanter from convenor Tom Christie

The juniors played the second round of their championship on Friday.    Heavy rain in the morning, which thankfully stopped just before the first tee time, softened the course and the boys coped with the conditions as well as they had done on Thursday.       The Junior Club Champion with rounds of 75 and 76 is Bruce Grant, runner-up was Lorne Legget with rounds of 82 and 82.     The handicap trophy went to Thomas Dingwall (18) 65 and 57, runner-up was Ernie Smith (54) 79 and 84.


Junior Captain Ernie Smith (centre) presents trophies to Thomas Dingwall (Handicap winner)(left) and Junior Champion Bruce Grant (right)

On Sunday, we played an Open Mixed greensomes.     The Lorne Trophy went to Dave and Dot Hillis, visitors from England, with a net 61.4, runners-up were Ian Murray and Sheila Grant , net 62.0, in third place were Albert and Sheena Duffus from Forres with a net 63.6 and fourth prize went to Kevin Strathdee and Elaine Hill with 65.2.

Dave and Dot Hillis with the Lorne Trophy
Dot and Dave Hillis with the Lorne Trophy

*******************
Week ending 15 July

A busy week of competitions started with the ladies playing the second round of their three round Eclectic Shield competition.   Several improvements were recorded and with one more round still to come there is still hope for everyone.    On Wednesday, we held our Seniors Open.     Despite the creaking joints and grey hair, or lack of it, the oldies showed that they can still play golf with some excellent scores.   Winning the competition by shooting well below his age was Allan Bantick (12) 62 nett, runner-up was Jock Clark (19) of Carrbridge 63, third was Mike Harrison (18) of Brechin 65 bih and fourth was Malcolm McCreath (13) of Boat of Garten 65.    The men's scratch prize went to Tom Nisbet of Cambuslang with 75 and the ladies' scratch prize went to Rhona Cameron of Forres with 83.


Allan Bantick flanked by scratch winners Tom Nisbet and Rhona Cameron

At the weekend we held the club championships.    After Saturday's round, leading the scratch were James Grant and Alison McLean with the leading handicap players being Stuart Waitt and Jenny Thomas but all the leads were slender.    Sunday's burst of rain made little difference to the course but saw mixed fortunes for the leaders.   James Grant held off all challenges to win the club championship for the twenty-third time with rounds of 74 and 73.   It is believed that this is the first time that one person has been the Champion of Abernethy, Boat of Garten and Grantown simultaneously.    Kenny Waitt was runner-up with rounds of 80 and 77 and third was Bruce Grant 87 and 79.    The handicap trophy went to Scott Waitt (12) with rounds of 67 and 61, runner-up went to Sergio Pita (15) 71 and 63 and third was Stuart Waiit (15) 63 and 72.     The ladies championship went to countback with Heather Bantick winning with rounds of 95 and 90 to pip Susan Swinden who had rounds of 91 and 94, Alison McLean finished third with rounds of 88 and 100.    In the handicap competition Jenny Thomas (37) consolidated her overnight lead to win with rounds of 69 and 65, June Clark (24) was runner-up with 74 and 71 and third was Margaret Smith (22) with 71 and 76.


Club champions Scott Waitt, Heather Bantick, James Grant and Jenny Thomas

*****************

Week ending 8 July

The ladies played their July medal on Monday.   The winner was June Clark (25) 65, runner-up was Pamela MacLeod (26) 66 and third was Heather Bantick (24) 67.   On Thursday the seniors weekly 9 hole stableford was won by Ian Sloan with 25 points.    On Saturday, we played an Open Mixed Foursomes for charity.   This year's charity was the Scottish Wildlife Trust.   The winners with a splendid net 66.5 were John Lilley and Sue Philpott,  runners-up with 68.5 were Roy Quinn and Rona Smith, third were Ian Murray and Sheila Grant with 69.5.   The men completed the week's competitions playing their July medal on Sunday.   The winner was Kenny Waitt (8) 64, runner-up was James Grant (2) 65 and third was Kevin Strathdee (8) 68.


Charities Shield winners John Lilley and Sue Philpott

************************************************

Week ending 1 July

On Monday the ladies competed for the MacLeod Shield combined with a putting competition.   Jean Gordon (24) won the putting competition which played a part in her winning the MacLeod Shield with a net 71, runner-up Heather Bantick (24) and third place Susan Swinden (17) both finishing with a net 72.  


Jean Gordon with the MacLeod Shield

On Tuesday, the seniors special for the last Tuesday of the month was a three lifelines competition won by Terry Sayer with 26 pts.   On Thursday, the normal seniors weekly stableford was won by Janice Dewar with 22 pts.    

At the weekend we celebrated our 125th birthday.   Over 50 members took part in the celebrations despite the heat that caused the Saturday Texas Scramble and the Sunday 125 competition to be reduced to 9 holes.    The Texas Scramble was won by the team of Bruce Grant, Rona Smith, Eliz Sloan and Kate Wright.   The competition on Sunday was designed for the winners to return a score of 125 exactly.    Since nine of the ten teams managed it, everyone was declared a winner!


Texas Scramble winners with the Captain

 
Saturday's celebrants in the sunshine, Sunday's celebrants in the shade!

*******************
Week ending 24th June

The ladies played the first round of their three round competition for the Eclectic Shield.    The winner of this round with an amazing net 64 and four strokes off her handicap (now 28) was Jane Kerr.   Runner-up, Eliz Sloan (19) and third placed Linda Gillies (30) both had net 71 but with two rounds still to play there is still hope for everyone.   On Wednesday the ladies made the short trip to Boat of Garten to play the Boat ladies.   The match was reduced to 9 holes because of the weather forecast, which proved totally inaccurate, and the Boat ladies made the most of their home advantage and the sunshine winning the match 2.5 to 1.5.   The seniors weekly 9 hole stableford on Thursday was won by June Clark with 21 points.   On Saturday a team of ten, comprising nine men and one lady, came away from Dalmeny with an honourable draw 2.5 to 2.5.   This sets up next month's return match well.   The match was played in excellent conditions at the side of the Firth of Forth with cruise ships passing by.   There is no record of the ships stopping to watch the brilliant golf being played!.    On Sunday the men were in action again playing a bogey competition.  Played in the heat of the day, nobody managed to beat the Colonel but the winner John Swinden (19) finished all square, a commendable performance since runner-up Allan Bantick (12) and third placed John Lilley (18) both finished five down.

******************
Week ending 17th June

The ladies Monday competition was a fun competition with three lifelines, a kick, a throw and a length of string, to help along the way.   The winner was Heather Bantick.    On Tuesday, the seniors went to Rothes for the third and final match in the tri-club challenge for the Spey Valley Trophy.   Rothes made full use of their home advantage to win the match and the trophy.     On Wednesday, we played the June mid-month 9 hole stableford.   The winner was Sergio Pita (18) with 19 pts, runner-up was Iain Murray (20) 18 pts and third was Allan Bantick (12) 17 pts.   On Thursday, the seniors weekly 9 hole stableford was won by Allan Bantick with 19 pts.    On Friday, Kevin Strathdee and Eric Smith represented the club at the Scottish 9 hole Championship competition in Milnathort.    Whilst not doing well enough to progress to the final at Carnoustie, they did not let the club down.   The week's competitions ended on Saturday with the men and ladies competing for the Gordon Cup.     Despite the rain which steadily increased through the morning there were some wonderful scores.    The winner of the trophy was Iain Murray (20) with 40 pts bih, runner-up was David Carrott (28) 40pts and third was Richard Millson (24) 38 pts.

iain Murray with the Gordon Cup
Iain Murray with the Gordon Cup

*******************
Week ending 10th June

The ladies started the week with their June Medal.   The winner was Pamela MacLeod (27) 70, runner-up was Susan Swinden (17) 72 bih and third was June Clark (26) 72.   On Wednesday, the men played for the Tipsy Trophy.   This fun competition which uses 18 different tees, some easy and some very challenging, was won by Charles Legge, runner-up was John Lilley and third was Dougie Burns.   On Thursday the seniors weekly 9 hole stableford was won by Emma McLeod with 22 points.    On Saturday the ladies competed for the Fraser Cup.    In a game of two halves - torrential rain for the first nine and blazing sunshine for the second nine - the prize went to Pamela MacLeod (27) 37 pts and two strokes off her handicap, runner-up was Linda Gillies (30) 33 pts and third Susan Swinden (17) 31pts.   The men rounded off the week's competitions playing on Sunday for the Centenary Trophy.   The winner was John Lilley (18) 67, runner-up was Richard Millson (24) 68 and third was Terry Sayer (22) 69.


Charles Legge with the Tipsy Trophy

 
Weekend winners - Pamela MacLeod - Fraser Cup and John Lilley - Centenary Trophy


*********************

Week ending 3rd June

On Monday the ladies played a 9 hole stableford which is the second round of Pauline's Trophy.   The winner was June Clark (26) 19 pts, runner-up was Christine Reynolds (32) 16 pts bih and third was Heather Bantick (23) 16 pts.    A team of seniors went to carrbridge on Tuesday to play in the second leg of the Spey Valley Trophy competition.   We finished second on the day and are in second place with the final leg at Rothes to play later this month.    The remaining seniors played a 9 club challenge, using a different club to drive from each tee, which was won by Emma McLeod.   On Thursday, it was back to normal for the seniors with their weekly 9 hole stableford which was won by Tom Christie with 22 pts.   The monsoon like downpour on Saturday evening left the course a little softer for the men's medal on Sunday.   Playing in his first competition since being awarded his handicap Sergio Pita (20) won the medal with a magnificent 61.   Runner-up, also in his first competition was Steven Gannon (31) 63.   These two both have a cut in handicap.  In third place, definitely not his first competition, was Bob Mouat (16) 67.

*******************
Week ending 27th May

The ladies started the week with a 9 hole Flag Competition.   Putting the ball into the 9th hole with her final stroke, the winner of the competition was Jean Gordon.   On Wednesday, the ladies made the short journey to Carrbridge to play a match which ended in a friendly draw.   On Thursday, the seniors weekly 9 hole stableford was won by Johnny Petrolini with a magnificent 26 points and a big cut to his senior handicap.   The ladies played for the Beaton Bowl on Saturday.   The unaccustomed heat was taking its toll on the scoring but the competition was won by Sue Philpott (33) 71, runner-up was Eliz Sloan (19) 73 and third was Elaine Hill (19) 74.      The very busy week for the ladies was completed on Sunday when they joined the men for a Mixed Foursomes Stableford, a qualifier for the Ping National Championships.   The winners were Ian Sloan and Eliz Sloan with 34 pts, runners-up were Bruce Davies and Aileen Anderson with 33 pts and third were Alex Donald and Jean Gordon with 32pts.

Sue Philpott with the Beaton Bowl
Sue Philpott with the Beaton Bowl

*****************************

Week ending 20th May

On Monday, the honours were shared by Ann Rae and Eliz Sloan in the ladies fun competition.   On Tuesday, the seniors started their tri-club challenge against Rothes and Carrbridge with a home match.  The good win sets us up nicely for the next two rounds.    On Wednesday, we played the May mid-month 9 hole stableford with Kevin Strathdee still  continuing his winning streak with 18 points bih, runner-up was Eric Smith (13) also with 18 pts and third was Kate Wright ((29) with 16 pts.   The Thursday 9 hole stableford was won by Barry Clark with 23 pts.     On Sunday, men and ladies competed for the Ben Flood Trophy.      The winner on countback was Richard Millson (24) 37 pts, runner-up was Ian Murray (17) 37 pts and third was Sarah Milson (36) 35 pts.

Richard Millson with Ben Flood Trophy
Richard Millson with the Ben Flood Trophy

***********************
Week ending 13th May

The ladies started the week's competitions with their May Medal.    Elaine Hill (19) was the winner with a net 70, runner-up was Margaret Smith (21) 73 and third was Teresa Gannon (35) 74.   On Thursdat, the seniors weekly 9 hole stableford ws won by Kate Wright with 21 Points.The week ended with the men competing for the Norman Stone Trophy.    Continuing his run of form, Kevin Strathdee (8) took the trophy with a net 66, runner-up was Ian Sloan (12) 68 and third was Malcolm McCreath (13) 69.

************************
Week endinng 6th May

It was a busy week for the ladies, on Monday the 9 hole stableford was won by Margaret Smith (11) 20 pts, in second place Jane Kerr (16) 18 pts and third was Elizabeth Sloan (10) 18.  Then the ladies hosted Grantown Ladies in a match, with the home team coming out winners 4-0.  On Thursday Denis Johnston won the seniors 9 hole stableford with 22pts.  On Saturday the May medal was won by Richard Millson (24) 70 in 2nd was Alex Donald (12) 71 and in 3rd place Ian Murray (16) 71.

***********************
Week ending 29th April


The ladies played their extra medal on Monday and Sheila Grant (31) 64 was the winner and a cut of two in her handicap, runner-up was Margaret Smith (23) 66 and also a cut of one in her handicap and in third palce was June Clark (27) 67 and again a cut of one in her handicap.  Heather Bantick had a good week in the seniors section winning both the Tuesday Mulligans and Thursday 9 hole stableford.  On Sunday the Nethybridge Hotel Trophy was a mixed competition and was won by Kevin Strathdee (8) 67, maintaining his winning run, in second place was Alex Donald (12) 68 and third was Dougie Burns (19) 68.


Kevin Strathdee with the Nethybridge Hotel Trophy

***************************
Week ending 22nd April

The ladies played an hidden hole game and the winner was Pam MacLeod. Wednesday we played the first of our mid-month stableford, which was one by John Lilley(17) with 18pts, runner up was Dougie Burns (19) 18pts, and 3rd was Ann Rae (28) 17 pts.  On Thursday the seniors weekly 9 hole stableford competition was one by Celia Bloomfield with 23 pts.  On Sunday the men played for the Speyside Sports Trophy was won by Kevin Strathdee (8) 64, in 2nd place was John Lilley (17) 69 and 3rd was Ian Sloan (12) 69.


Kevin Strathdee with the Speyside Sports Trophy

********************

Week ending 15th April

The ladies Monday evenings are still fun nights and the ever-popular Mulligans was won by the in-form Margaret Smith.      With the sun finally shining, the seniors played the first of their weekly 9 hole stablefords, which was won by David Kerr with 20 pts.     On Sunday, the men also played a 9 hole stableford competition, competing for the Helensburgh Shield.    The Shield was won by Ian Murray (16) with 19 pts, runner-up was Eric Smith (13) 17 pts and third was John Swinden (19) 16 pts.

Ian Murray with the Helensburgh Shield
Ian Murray with the Helensburgh Shield

*******************
Week ending 8th April

The ladies started the week with a 9 hole Captain's Surprise.   Having survived driving with plastic drivers for three year olds and left handed drivers and putting with drivers, the only thing that was not a surprise was that the competition was won by the Captain, Susan Swinden.    The return of the snow put paid to all mid-week competitions but the sun shone on Sunday for the men's and ladies' medals.    The men's medal was won by Thomas Dingwall (19) 68bih, runner-up was John Lilley (17) 68 and third was Dougie Burns (19) 70.   The ladies' medal was won by Margaret Smith (23) 70, runner-up was Heather Bantick (23) 74 and third was June Clark (27) 77.

******************
Week ending 1st April


The threatened snow stayed away as we raised the flag on Saturday 31st March.    In the absence of the Captain and Lady Captain, the Vice-Captains stood in.    We then played the traditional match of Captain's team v Lady Captain's team, which was won narrowly by the Lady Captain's team.    Easter Eggs went to John Lilley and Fiona Hunter for longest drives and to June Clark for nearest the pin.     On Easter Sundy, we opened the course to the village for a bit of fun and games - not all golf related - and a great time was had by all.

John Lilley raises the flag assisted by Sue Philpott
John Lilley raises the flag assisted(?) by Sue Philpott